Petőfi és a napfogyatkozás

Petőfi és a napfogyatkozás

1842. július 8-án teljes napfogyatkozást figyelhettek meg az emberek Magyarországról. Tisztában voltak akkor is a napba nézés veszélyeivel.

A Pesti Hírlap június 26-i számában Nagy Károly csillagász figyelmeztette az országot a szabad szemmel történő napba nézés veszélyeiről. Petőfi nem törődött vele, majdnem meg is vakult és erről verset is írt.


Orlay Petrich Soma így írt a költőről. "Konok természetének Petőfi nem egyszer megadta az árát. Így az 1842-ik nyarán majdnem megvakulással lakolt érte. Ez évben teljes napfogyatkozás volt látható Magyarországon. [...] De a mint az első sugár igen éles hatással ismét kilövellt, Petőfi szemeire csapta tenyerét, s egész hazáig karon kellett őt vezetnem, s csak napok múlva szűnt meg káprázata."

Az esetről sokkal később, 1844 szeptemberében maga Petőfi írt rövid verset.

Szemfájásomkor
Teremtő isten! Szemeimre
A vakságot tán csak nem küldöd?
Mi lesz belőlem, hogy ha többé
Nem láthatok lyányt s pipafüstöt!"


Utolsó és következő napfogyatkozás


Az utolsó teljes napfogyatkozás 2015. Március 20-án az északi sarkvidéken volt megfigyelhető 2 perc és 47 másodperc alatt és Magyarországot részlegesen érintette.


A tudósok számításai szerint a következő teljes napfogyatkozás 2026. augusztus 12-én lesz megfigyelhető Izland és Spanyolország területén. A jelenség várhatóan 2 percig és 19 másodpercig fog tartani.

Napfogyatkozások a történelemben


1. Ugariti napfogyatkozás


Az egyik legkorábbi napfogyatkozás, amelyet Mezopotámiában jegyeztek fel a történészek, időszámításunk előtt 1374-ben történt, 2 perc 7 másodpercig tartott.


2. Korai kínai napfogyatkozás

A kínai krónikások időszámításunk előtt 1302-ben jegyeztek fel teljes napfogyatkozást, 6 perc 25 másodpercig borult "éjszaka" a birodalomra. Mivel a Nap a császár jelképe volt, a jelenséget az uralkodónak tett figyelmeztetésként magyarázták. A napfogyatkozás után a császárnak tartózkodnia kellett a hús fogyasztásától, és a Nap megmentésére irányuló rituálét kellett követnie.


3. Asszír napfogyatkozás


Időszámításunk előtt 763-ra datálják a ninivei napfogyatkozást az ókori Asszúria területén - amely nagyjából a mai Iraknak felelt meg - 5 percest elsötétülést említenek a krónikák, amelyek arról is szólnak, hogy ugyanekkor lázadtak fel Asszúr városában; a korabeliek a két eseményt összekötötték.


4. Jézus keresztre feszítése


A keresztény evangéliumok szerint Jézus keresztre feszítése után órákra elsötétedett az ég. A történészek ezt vagy csodaként, vagy a sötét idők eljöveteleként értelmezték. Későbbiekben a csillagászat eszközeit felhasználva két időponthoz kötötték Jézus halálát: az egyik egy 29-ben lezajlott 1 perc 59 másodperces, a másik egy 33-ban bekövetkezett 4 perc 6 másodperces napfogyatkozás volt.


5. Mohamed születése


A Korán megemlít egy napfogyatkozást, amely megelőzte Mohamed születését. A tudósok később megállapították, hogy 569-ben 3 perc 17 másodpercre valóban éjszaka borult Mekkára. De Mohamed a napfogyatkozást nem tartotta isteni jelnek, szavai szerint a Nap és a Hold nem szenved fogyatkozást senkinek az életéért vagy haláláért.


6. I. Henry király napfogyatkozása


I. Henry angol király 1133-ban bekövetkezett halála egybeesett egy teljes napfogyatkozással (4 perc 38 másodperc). William of Malmesbury krónikája szerint a "förtelmes sötétség" megzavarta a férfiak szívét, és a trónért kezdődő harc káoszba vitte az országot.


7. Einstein napfogyatkozása

Míg a múltban az emberek az istenek nagy cselekedeteiként tekintettek a napfogyatkozásra, addig 1919-ben a tudósok a tudomány sikereként fogadták. A 6 perc 51 másodperces teljes napfogyatkozás ideje alatt tudósok mérték a csillagoktól érkező fény hajlását, amint elhaladnak a Nap mellett. A mérések igazolták Einstein általános relativitáselméletét, amellyel a gravitációt mint a tér-idő görbület következményét írta le.


Magyarországi napfogyatkozáson

939. július 19. Teljes fogyatkozás az ország déli részén ,reggel; 5 perces

1133. augusztus 2. Teljes fogyatkozás a Dunántúlon és Horvátországban, délben; 4:40 p.

1239. június 3. Teljes fogyatkozás kora délután; Split; több mint 5 és fél perces


© 2019 Worlds Collide. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el